Nové stránky MěDŽ mají vzbudit diskuzi o kultuře

Autor: frankie <frankie(at)zateckecountry.cz>, Téma: Z tisku, Zdroj: Lučan, Vydáno dne: 05. 04. 2005

Nové internetové stránky získalo Městské divadlo v Žatci. Jejich autorem se stal Ing. František Roubal, který byl tvůrcem i těch původních.

Kde se vzal nápad celé je předělat?

 

Popud přišel od nového ředitele divadla, který chtěl rozpoutat více debatu o kulturním dění v Žatci. Přišel za mnou s nápadem více přitáhnout lidi k diskuzi o programu a aktivitách divadla. Občané ať sami řeknou co by rádi viděli, jaké mají nápady s organizací kulturních akcí. Nejlepší a nejrychlejší komunikace je právě přes vkládání příspěvků přes internet.

 

Jak jste to tedy technicky řešil?

 

Z původních statických HTML stránek jsem přešel na nejschůdnější řešení pro klasického uživatele a to redakční systém postaven na jazyku PHP. Teď trochu česky, uživatelé využijí předpřipravených výstupů, které umožní vkládat články na web i bez znalostí programování. To znamená, že kdo bude mít zájem přispívat na stránky svými články např.: o akcích divadla, zážitků z dočesné, recenzí kulturních akcí atd., zaregistruje se u administrátora stránek jako redaktor a bude se moci spolupodílet na obsahu stránek. Napíše text a za pár sekund je článek k vidění na stránkách divadla, vložit může také fotografie.

 

Vše probíhá pomocí registrace?

 

Samozřejmě ne, počítám, že většina uživatelů stránky prohlédne, přečte si program nějaký zajímavý článek a tím to končí. Chtěl bych ale přitáhnout pár lidí, kteří se chtějí aktivně podílet na informovanosti z oblasti kultury v Žatci a okolí, tím se zkvalitní obsah stránek  a přitáhne více těch pasivních čtenářů.  Nakonec myslím, že jsem na správné cestě protože už spolupracuji s Dominikem Stroukalem, který je nejen dobrým autorem ale také programátorem a tak jsme se domluvili na spolupráci při administraci stránek.

 

Co je připraveno pro  čtenáře?

 

Doposud jsem hovořil o autorech, kteří se musí přihlásit. Nový systém podporuje také řadu čistě čtenářsky orientovaných služeb jako například vytištění speciálně upravené verze článku, přidání komentářů k článkům, známkování kvality článku, možnost odeslání informačního e-mailu na zadanou adresu s hypertextovým odkazem na vybraný článek. Jestli že se i čtenář zaregistruje, může dostávat na svůj mail informaci o novinkách a článcích, které jsou aktuálně zobrazeny. Na stránkách dále najdete Návštěvní knihu pro různé vzkazy pro vedení divadla a administrátory. Dále je zde samostatné Diskusní fórum“, kde se budou probírat konkrétní témata, které si  čtenáři sami zvolí. Různá archivní fotoalba, kviz, soubory ke stažení, třeba programy kulturních institucí. V přípravě je také inzerce a série článků o historii našeho divadla.

 

Budou tam k dispozici i programy dalších kulturních institucí?

 

Tento dynamický redakční systém umožňuje jednotlivým majitelům kin, restaurací s živou hudbou a ostatním pořadatelům akcí, sami si do kalendáře vkládat svojí programovou nabídku. Tento kalendář akcí by měl být elektronický kulturní servis Žatce a okolí.

 

Nabídka je široká, stačí vám na tyto služby prostor na serveru?

 

Stránky jsou na kvalitním hostingu, 2000MB prostoru dávají možnost vkládat na stránky i filmové ukázky, písně ve formátu mp3, archivní fotografie a texty. Samozřejmě vše je o čase a naplnit MYSQL databázi dá hodně práce a úsilí. Plně sdílím názor ředitele divadla:

 

 „Doufám, že se nové stránky stanou prostorem, kde čtenáři naleznou informace o veškerém kulturním dění v Žatci a okolí, nejen o divadle. Divadlo by mělo být kulturním centrem města a jeho webové stránky takovou výkladní skříní všech kulturních aktivit. Čím více příspěvků, tím lépe,“