Barbekjů

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 05. 07. 2007

Jako předpředskokan FLoydovského revivalu zahraje na v patek v 19 hodin na hlavní scéně dětská skupina Barbekjů.

Dětské kapely mívají u diváků úspěch.Jsou považovány za roztomilé x té kopie svých velkých vzorů.Něco jak autíčka zn. Matchbox.To jistě platilo i o skupině Pavouci která vznikla ve Střezíně na Královéhradecku roku 2003.Využili nabídku a proslavili se v pořadu TV Nova Tenkrát na východě.

Tehdy se z Pavouků stali Bárbekjů.Postupem časuje se měnilo obsazení a děti vyrůstaly pomalu ale jistě v mladé pop-rockery.K cestě za úspěchem jim pomohla paradoxně skupina Maxim Turbulence Právě ona se stala jejich neoficiálním kmotrem.Hoši s ní odjeli turné,hráli v TV a účastnili se i křtu její desky.

Barbekjů hrají v obsazení basová kytara , bicí, syntezátor , sólová kytara.Velkým vzorem pro nejmladšího člena skupiny kytaristu Luboše Novotného je dle jeho slov “ kytarista Deep Purple”.

Však si také na koncertech střihají jeho Smoke on The Water.Mimo to v jejich repertoáru najdeme hit skupiny Chinaski i starou pecku Žlutého psa Pro maličkou parádu nebo ještě starší Olympickou Želvu či ještě klasičtější A Hard Day´s Night.

Mladí pop - rockeři již dnes z větší části nejsou ani školou povinní (3 x ročník 92, 1x 94) ale s muzikou to myslí vážně.Pokoušejí se o vlastní tvorbu a ta nezní tak docela marně.

V Žatci je potkáme v období kdy už vyrůstají z dětských akordů a rozhlížejí se po světě.Ač se jim ze setrvačnosti říká dětské kapela nečekejte dětskou roztomilost a berte je vážně.Mají na to.

Jiří Navrátil