Poslední přenos opery z New Yorku

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Digitální kino, Vydáno dne: 26. 02. 2008

Žatecké digitální kino uvede v sobotu 26.4. zatím poslední přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku. Na řadě je tentokrát opera s názvem LA FILLE DU RÉGIMENT (Dcera pluku) jež byla loni v zimě označena za operní událost sezóny v Královské opeře Covent Garden v Londýně.

Nechte se nyní také vy oslnit brilantními koloraturami a famózním herectvím Natalie Dessay v roli markytánky Marie a rovněž výjimečnou muzikalitou Juana Diega Flóreze korunovanou suverénně zazpívaným slavným sledem vysokých „C“ v roli jejího milého Tonia. Opera je nastudována ve francouzském jazyce a obohacena o anglické i české titulky. Přímý přenos začne v žateckém kině v 19:30 hod. Již v těchto dnech probíhají jednání o dalších přenosech.  Pokud vše dobře dopadne budou přenosy opět přenášeny od října tohoto roku. Opery jsou v žateckém divadle přenášeny na plátno ve formátu 16/9 a ve vysokém rozlišení. Navíc je dojem z opery obohacen o prostorový zvuk Dolby Digital 5.1. Kompletní informace pak naleznete na www.divadlozatec.cz nebo na www.metinhd.cz.

Gaetano Donizetti | LA FILLE DU RÉGIMENT (Dcera pluku)


Sobota 26. dubna 2008 v 19.30 hodin

 

Účinkují Natalie Dessay (Marie), Juan Diego Flórez (Tonio), Felicity Palmer (Marquise de Berkenfeld), Alessandro Corbelli (Sulpice) a další
Dirigent Marco Armiliato
Režie Laurent Pelly
Nastudování ve francouzském jazyce

Inscenace, jež byla loni v zimě označena za operní událost sezóny v Královské opeře Covent Garden v Londýně. Nechte se nyní také vy oslnit brilantními koloraturami a famózním herectvím Natalie Dessay v roli markytánky Marie a rovněž výjimečnou muzikalitou Juana Diega Flóreze korunovanou suverénně zazpívaným slavným sledem vysokých „C“ v roli jejího milého Tonia. 

 

 

O METropolitní opeře v New Yorku

V prosinci 2006 zahájila Metropolitní opera New York projekt Metropolitan Opera: Live in HD, sérií šesti přímých satelitních přenosů představení z Lincolnova centra (sídla MET) do kin v Severní Americe, Evropě a Japonsku. Přenosy navazovaly na dlouhodobě úspěšné rozhlasové vysílání MET, tentokrát však rozšířené o obrazovou dimenzi zprostředkovanou čtrnácti kamerami. Live in HD je technologicky i umělecky ojedinělým projektem. HD (High Definition) je akronym pro vysoké rozlišení – obrazové i zvukové. Formát HD svou obrazovou kvalitou převyšuje kvalitu formátu DVD, zvuk je přenášen v prostorovém pětikanálu 5.1 a intenzita diváckého prožitku při sledování přenosu představení v kině se směle rovná intenzitě diváckého zážitku při představeních v MET. Tento projekt se záhy setkal s velkou diváckou odezvou, jejíž výsledkem byla beznadějně vyprodaná kina. Úspěch přiměl iniciátory k zopakování všech přenosů ze záznamu pod marketingovým názvem Encores. První přenos, Mozartova Kouzelná flétna, byl realizován v 60 kinech. Před koncem loňské sezóny již na projektu participovalo 239 kin po celém světě. V pořadí pátý přenos minulé sezóny – Il barbiere di Siviglia s Joyce DiDonato, Juanem Diego Flórezem a Peterem Mattei překonal všechny dosavadní rekordy v návštěvnosti, po celém světě jej sledovalo více než 55 000 diváků. Celkem navštívilo v loňské sezóně přenosy a řadu Encores přes 320 000 diváků.

Deník Los Angeles Times označil přenosy MET za novou uměleckou formu.

Představení Metropolitan Opera: Live in HD budou přenášeny v sezóne 2007 / 2008 přenášena do 600 kin, kulturních center, univerzit a škol v Severní Americe, Evropě, Austrálii a Japonsku. Předpokládá se, že díky takto rozsáhlé teritoríální expanzi uvidí v této sezóně přenosy milion diváků.

Nyní přichází projekt Metropolitan Opera: Live in HD také do České republiky!

 

 Vyjádření partnerů přenosů

“Český rozhlas 3 - Vltava vysílá pravidelně rozhlasové přenosy představení Metropolitní opery. Sám též uskutečňuje videopřenosy z různých koncertních událostí. Mediální podpora projektu MET: Live in HD je tedy přirozeným pokračovaním naší snahy nabízet našim posluchačům kulturní zážitky s využitím nejmodernějších technologií. Umění a technika jdou odjakživa ruku v ruce.”
Lukáš Hurník, ředitel Českého rozhlasu 3 – stanice Vltava

“Časopis Harmonie podporuje většinu špičkových projektů z oblasti klasické hudby a jazzu v České republice. Do této dlouhodobé strategie ideálně zapadá i česká odnož projektu Metropolitan Opera: Live in HD. Opera ve špičkovém balení určitě potěší řadu diváků a doufáme, že přispěje ke zvýšení úrovně českého operního života.”
Luboš Stehlík, šéfredaktor měsíčníku Harmonie

“Státní opera Praha se stala partnerem tohoto ojedinělého projektu nejen z důvodů uměleckých, ale také z důvodů “technologické” zvědavosti, neboť pravděpodobně již v blízké budoucnosti se tyto a podobné přenosy stanou běžnou součástí našeho života.”
Jaroslav Vocelka, ředitel Státní opery Praha.

“Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se velice rád stal marketingovým partnerem kina Aero v rámci přenosů Metropolitan Opera: Live in HD do České republiky. Jsem přesvědčen, že po všech stránkách vynikající inscenace Metropolitní opery náležitě zarezonují v posluchačích FOK a že si 8 přímých přenosů přímo z Lincolnova centra nenechají ujít. Zároveň mám vzhledem k plánům amerického Philadelphia Orchestra na světovou abonentní řadu a nedávnému koncertu Royal Liverpool Philharmonic Orchestra ve virtuálním světě Second Life za to, že se jedná o technologickou inovaci relevantní i pro symfonické orchestry a je dobré, že můžeme být takto zblízka u toho.”
Ilja Šmíd, ředitel Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK

“Vzhledem k tomu, že se Pražskému jaru zatím nepodařilo získat soubor Metropolitní opery pro myšlenku živého vystupování v pražském kině Aero, rozhodli jsme se - do doby než vedení operního domu změní názor - podpořit projekt MET: Live in HD, který pravidelnou fyzickou přítomnost orchestru, sboru a sólistů plnohodnotně nahrazuje.”
Roman Bělor, ředitel festivalu Pražské jaro

“Komorní orchestr Berg hledá cesty k novým posluchačům klasické hudby. K jejich nalezení může významně přispět i zkoušení nových formátů představení či koncertů a používání progresivních technologií – tedy přesně to s čím přišly přímé přenosy MET: Live in HD.”

Eva Kesslová, manažerka Komorního orchestru Berg

“Bohuslav Martinů byl nejen americkým občanem, ale také jedním z nejvýznamnějších operních skladatelů 20. století. Díky přímým přenosům špičkových představení z Metropolitní opery v New Yorku se zvyšují požadavky na operní produkce v celém světě, což by se mělo pozitivně odrazit i v kvalitě budoucích nastudování oper Bohuslava Martinů na českých a moravských jevištích.”

Aleš Březina, ředitel Institutu Bohuslava Martinů

“Prezentaci Metropolitní opery v projektu MET: Live in HD vnímáme jakou uměleckou inspiraci pro naši práci. Podobná "setkání" s tvorbou MET mají velký význam nejen z hlediska umělecké konfrontace, ale především z hlediska potřebné popularizace operního žánru na území České republiky.”
Ondřej Černý, ředitel Národního divadla v Praze