RECENZE KONCERT: Laco Deczi - stejně dobrý jak jsme čekali

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Hudební scéna, Vydáno dne: 02. 11. 2015

Každý podzim odlétá Laco Deczi do Evropy do své bývalé domoviny, aby si zde odjel tour aby zde zahrál svým a před svými krajany. Stalo se už tradicí, že jednou za pár let je pozván i do Městského divadla v Žatci. Tak se stalo i 27.10. O tom že je Laco Deczi v žateckém divadle vítaným a důležitým hostem svědčilo i jeho uvedení ředitelem divadla, panem Martinem Veselým.

Laco  oproti minulé návštěvě přivezl novou a jako vždy svěží kapelu. Respektive nového basistu a klávesistu, Laco i Vajco  Deczi jsou léta základním stavebním kamenem Celuly New York: Trubka: Laco Deczi; Klávesy: Jan Aleš; Basa: Michael Krásný. Bicí Vajco Deczi.

Laco Deczi opět potěšil svou brilantní trubkou i skladbami z nového CD. Na to že je mu bez 18 měsíců 80 let působil na jevišti neobyčejně svěže. Laco Deczi je umělecky nadán i v oboru malířství to se mu nějak přeneslo i do hraní. Hrál, jakoby maloval, trochu jak abstraktní umění ale právě v souznění s kapelou to dostávalo smysl.
Když Laco odpočíval v pozadí, dostávala prostor kapela. Velkou pozornost na sebe strhával baskytarista (šesti strunná basa) nejen svou hrou kdy se místy snažil  suplovat kytaru ale i svým zpěvem beze slov, když jednou  zazpíval normální song.

Výkony muzikantů byly samozřejmé po zásluze odměřovány vděčným obecenstvem i v průběhu jednotlivých skladeb. Všemu samozřejmě dominoval Laco divoký, krotký či něžný když došlo na volnější skladby.

Koncert měl spád, i když skladby byly delší. V hudbě se pořád něco dělo co upoutávalo divákovu pozornost. Před lety vynechal Laco Deczi z názvu kapely jazz. Jaký styl to ale hraje? S tím si jistě hlavu neláme, místy to znělo jako funky občas jako jazzová klasika, hodně jeho trubka připomínala staré jazzrockové nahrávky ze sedmdesátých let.

Nakonec jsme se dočkali i Lacova zpěvu když v refrénu přídavku vykřikoval do mikrofonu cosi, co znělo jako La bonboniéra...

Prostě klasický koncert Laca Decziho který si přivezl jako vždy skvělé muzikanty sobě rovné  a interpretací jeho skladeb spolu nadchli téměř zaplněné přízemí divadla.

Výkon Celuly New York byl podpořen tradičně dobrým zvukem.

O přestávce se muzikanti proměnili v obchodníky a nabízeli divákům sví CD i dvě knihy Jednu o Laco Deczim a druhou knihu jak sbírku jeho kreseb.

Vážení čtenáři. Řádky, které jste právě dočetli, jsou pouze zápiskem vzpomínek na to, co se 27.10 od 19 večer v sále Městského divadla odehrávalo. Podle reakcí publika se nezdálo, že by někdo litoval peněz či času investovaných do zážitku, který přineslo, vystoupení trumpetisty Laco Decziho s kapelou.
Hudba se vždy v první řadě lépe poslouchá, než čte. Proto se v Městském divadle v Žatci těší na vaše další návštěvy a děkují předem za odvahu poslechnout si něco, co jste a o čem jste ještě neslyšeli.