František Nedvěd 70 let – narozeninový koncert

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 24. 01. 2017

Zpěvák, kytarista, písničkář a skladatel František Nedvěd, letos oslaví kulatých 70 let života, v němž se hodně zapletl s muzikou. Naštěstí pro jeho fanoušky se zaplétá stále a 15.2. v 19:00 se zaplete i na jevišti žateckého divadla.

Hrstka pamětníků ho pamatuje z trampské skupiny Toronto, větší hrst ze skupiny Brontosauři, v nichž působil nějaký čas společně se svým bratrem Honzou a samozřejmě ze skupiny Spirituál Kvintet. Ve všech těchto seskupeních byl, jen druhým hlasem a kytaristou. To platilo i o společném hraní s bratrem s nímž sice vyprodali Strahov (70 000 diváků) ale ani to jim ke vzájemnému porozumění příliš nepomohlo.

 A tak od konce devadesátých let hraje František sám. A protože krom hudby hraje i tenis, jeho kapely i desky se často jmenovaly tenisově. Hudebně si František našel svou parketu v tvorbě zámořských písničkářů a autorů. Největší hity převzal od kanadského písničkáře Gordona Lighfoota: Kočovní Herci, Chce to jenom čas, Cherokee Bill a stejně tak i svou zpověď Poprvé sám. V roce 1998 začal hrát se skupinou Druhé podání což mu vydrželo do roku 2008. V současné době hraje se skupinou Tiebreak.

V americkém folk a country našel svou parketu, hudbu, která sedí jeho temnému barytonu. I texty jsou takové chlapštější oproti romantikou a naivitou oplývajícím písním bratrovým. Sem tam si napíše sám i nějakou hudbu.
 Během své sólové kariéry udělá občas krok stranou, jako když vydal album trampských písní tak jak je znal dob svého trampského mládí, a v roce 2011 nahrál s bratrem album Souhvězdí jisker. To byla zatím jejich poslední spolupráce. Zatím vydal pět řadových, alb všechny se skupinou druhé podání. Svou aktivitu soustřeďuje především na koncertování. Poslední deska mu vyšla v roce 2012 jmenuje se Galerie písní a je to dvoualbum s výběrem písní z jeho dosavadní kariéry. V roce 2001 hrál v USA na festivalu Rckfest a v roce 2002 si zahrál s Blackmore´s Night. Na podiu se tak sešli bývalí rockeři, kteří se dnes věnují folku, byť Nedvědovy pletky s beatem byl jen „hříchem“ mládí.
František má image drsného dobráka což kontrastuje s jeho bratrem, s nímž bude vždy spojován a srovnáván. A protože jsme v Žatci bratra Jana viděli vloni můžeme, si přijít tentokrát přijít poslechnout Františka.

Na posledním páté albu zpívá písničky vícero autorů, takže jeho repertoár je zase o něco pestřejší. A když se k tomu přidá jen zlomek písní, které nazpíval od svých hudebnících počátků bude i zmlsané ucho mít problém si něco z toho nevybrat. Nezapomeňte tedy vzít 15.2. své mlsné uši do žateckého divadla na ochutnávku z hudební kuchyně Františka Nedvěda.

 Diskografie a více informací zde .