FRAGILE - Adventní koncert v žateckém divadle !

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 22. 10. 2018

Městské divadlo Žatec uvede 27. Listopadu speciální Adventní koncert oblíbené slovenské vokální skupiny FRAGILE - Vstupenky jsou iž v prodeji na pokladně divadla.


 

Po dvou českých vokálních skupinách zpívajících ve stylu a cappella (Skety a Yellow Ssiters) se 27.listopadu v Žatci seznámíme i se zástupcem slovenské a cappella scény. A to hned s tím nejlepším, co se na ní vyskytuje. Se slupinou Fragile. Fragile jsou a capella oktet, složený ze slovenských osobností kulturního života. Založil ho už v roce 2004 slovenský „klasický“ dirigent Braňo Kostka. Původně jako sextet ale brzy přibyl jeden dívčí hlas. Hlasy se v průběhu let obměňovaly ale základ zůstává. Dnes tvoří oktet a občas přibírají k alternaci i jiné zpěváky.


Fragile se věnuje interpretaci známých světových hitů ve velmi zajímavých originálních a cappella aranžmá – tedy nástrojů. Veškerá hudba tak je tvořena pouze hlasem a ústy interpretů. Instrumentální prvky se pak v jejich hlasech uplatňují jako rytmická opora.

Jejich repertoár je multižánrový – rock, soul, jazz i pop. Ačkoli mají v popisu práce zpěv bez nástrojů – mimo těch vytvářených vlastními ústy – nezříkají se ani doprovodu hudebníků. A zatím jde vždy o úspěšné projekty. V roce 2012 odjeli slovenské turné s kapelou Oskara Rozsy z čehož vzniklo i živé album. Poslední dvě desky jsou naopak poctou skupině Queen. Za doprovodu orchestru Symfonieta Bratislava a rockové kapely, v červenci 2015 představili v Národním tenisovém centru v Bratislavě slavné písně skupiny Queen.
V ČR se proslavili díky společnému projektu Fragile a Richarda Müllera – „Hlasy“. Spolu se známým zpěvákem nazpívali tři alba jeho písní ve formátu a capella a odjeli spolu Česko Slovenské turné. Dnes už jsou pevnou součástí slovenské hudební scény a často je bývá vidět na televizních obrazovkách, a to i v ČR, slyšet z rádia. Třikrát vyhráli diváckou anketu OTO – osobnost televizní obrazovky v kategorii hudební skupina, spolu s Richardem Mülerem jsou 4násobní držitelé platinové desky za tři alba Hlasy.
Vystupují také ve Francii, Polsku či Rakousku. Jsou také nositelem Krišťálového křídla za Album roku 2013 od slovenského Zväzu autorov. Jejich vyznaným úspěchem je ale to že si během let získal i přízeň většinového publika, aniž by musel slevit ze svých uměleckých představ.Osobnosti to skutečně jsou. Zpěv a cappella je náročná záležitost a výraz Fragile křehký je docela výstižný pro tento typ tvorby. Aktuálně zpívají v tomto složení:

Braňo Kostka, Soňa Norisová, Jana Golis, Helena Krajčiová, Svetlana Rymarenko,

Slavo Košecký, Martin Madej a Jožo Hečko.

Zde si lze poslechnout několik jejich skladeb. Fragile Youtube. Ukázky z alb a profily členů na www.fragile.sk

 

 

 

 Na shledanou v Žatci a na živo v městském, divadle 27.11. v 19:00.