Padesát let Žalmanova muzicírování - Koncert v Žatci !

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 26. 11. 2018

Před dvěma lety slavil v Městském divadle v Žatci, folkový písničkář PAVEL LOHONKA ŽALMAN 70 svých odžitých let a žatecké publikum mu mohlo alespoň symbolicky připít svým potleskem a nějakou tou společně zapěnou písní. V letošním roce slaví opět, ale „pouze“ padesátku. Prožitou, odehranou a prozpívanou na hudební scéně. A opět bude slavit v Žatci a to 10. 12. 2018 od 19:00. ... Více v článku ...

Před dvěma lety slavil v Městském divadle v Žatci, folkový písničkář PAVEL LOHONKA ŽALMAN 70 svých odžitých let a žatecké publikum mu mohlo alespoň symbolicky připít svým potleskem a nějakou tou společně zapěnou písní. V letošním roce slaví opět, ale „pouze“ padesátku. Prožitou, odehranou a prozpívanou na hudební scéně. A opět bude slavit v Žatci a to 10. 12. 2018 od 19:00.

 

Odečteme-li z aktuálního letopočtu padesát let dostaneme se do konce let šedesátých (1968), kdy v Čechách probíhal velký folkový kvas a vznikalo mnoho folkových a country skupin. Jedni z nich byli Minesengři, které Žalman založil se svými kamarády. To už měl za sebou hraní svých vlastních písniček u táboráků. Právě jejich zádumčivost a zamyšlenost stojí za přezdívkou Žalman.
V nové kapele na něj vyšlo hlavně psát texty, hrát a zpívat. Během let Minesengři vyměnili americké folkové a lidové písně postupně za (jiho) české vlastní i lidové. Z amerického období má Žalman dodnes v repertoáru pár skvostů jako Dálnice č. 5, Tam na Picadily, Dej mi tón, nebo třeba Barevný šál. Indiánskou Hoho Watanay, nebo českou lidovou Nezacházej slunce. V roce 1982 se osamostatnil a přizval ke spolupráci Pavlínu Jíšovou (Sem tam) a Antonína Hlaváče (Nezmaři). A začali si říkat Žalman a spol. Toto jihočeské trio fungovalo až do počátku let devadesátých a byli tím nejlepším „a spolem“ jaký kdy Žalman měl. V roce1987 vydali první desku.

Žalman během těch padesáti let, kdy se živil muzikou, napsal spousty písniček, z nichž mnohé už mají punc takřka lidových písní. Hrává i lidové písně většinou z rodných Jižních Čech. Prvním Žalmanovým hitem se stala písnička, “Ráno bylo stejný“ v podání Nezmarů. Málo se ví, že stejný název nese i knížka do které jeho kamarád a filmový scenárista Jan Hlaváč poskládal Žalmanovo vyprávění. Vyšla v roce 2004. Žalman sám knížky taky píše, další knížka o něm se jmenuje Takový Žalman (Truvér naděje). Letos se jeho příznivci dočkali i filmového zpracování Žalmanova života v díle Naslouchám tichu země. Žalman připravil ještě jedno překvapení. Žalman a spol vydali dvoualbum Moje nevšední písně která. Na druhé desce se nechal doprovodit jazzmany a vzniklo z toho cosi u nás nevídaného a neslýchaného. Folk s jazzovým doprovodem. Písničky z tohoto jazzového alba hraje i na koncertech. A swinguje jim to docela slušně. Jako v Tam na Picadilly.

Za svých padesát let na scéně toho Žalman dokázal hodně, stal se legendou, jeho písničky nemohou chybět v žádném zpěvníku, jeho desky v žádné sbírce folkového fanouška. A folkový fanoušek, a nejen on, si jistě nenechá ujít žádný Žalmanův koncert, tím spíš má -li jej doslova pod nosem a ještě se na něm slaví padesát let Žalmanova muzicírování...Takže se bude s publikem nejspíš zpívat ještě víc než obvykle.
Tak tedy 10. 12. v 19:00 na slyšenou a viděnou se Žalmanem.

 

Pozvánka Žalman a spol.