14. 08. 2020            
  Hlavní menu
Jsme na:


Úvodní stránka
Vaše dotazy
Ke stažení


Původní galerieKlikni pro zvětšení

Autoři článků
Přehled všech článků
TOP 15

  Rubriky článků
mínus Činohra (232)
mínus Digitální kino (116)
mínus Dočesná (285)
mínus Hudební scéna (66)
mínus Humor (38)
mínus Informace (126)
mínus Koncerty (256)
mínus Letní kino (55)
mínus Pohádky (21)
mínus Programy (131)
mínus Soutěže (12)
mínus Výstavy (3)
mínus Z tisku (7)

  www.docesna.cz

  Zveřejněné články
<<  Srpen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       

  Vyhledávání

HLEDEJ VE VŠECH ČLÁNCÍCH
TOHOTO WEBU

( zadej klíčové slovo )  Administrace

Vstup pro redaktoryStav počítadla od :
1.12.2001Optimalizováno pro:
Administrátor:

Ing. František Roubal
frankie@zateckecountry.cz

Постельное белье всем

  Info

 • Rozpočet


 •   Rezervace lístků do digitálního kina

  Klikni na i konu a rezervuj si lístky včas!!!

  téma * O přenosech z Metropolitní opery - sezona 2008/2009
  Vydáno dne 08. 09. 2008 (3959 přečtení)

  Přímé přenosy Live in HD z Metropolitní opery v americkém New Yorku se do kin po celém světě uskutečňují od roku 2006. Divadelní sezóna 2008/09 je tedy třetí sezónou Live in HD v řadě a projekt neustále expanduje.

  Z původních 60 kin na severoamerickém kontinentu, kam se s přenosy v prosinci 2006 začínalo, to v loňské sezóně bylo už 600 kinosálů ve 23 zemích po celém světě s celkem 920 000 diváky. To je přibližně o 70 000 diváků více, než kolik ve stejné sezóně navštívilo samotnou Metropolitní operu v New Yorku. V sezóně 2008/09 budou přenosy probíhat už do 850 kinosálů v přibližně 30 zemích světa. Oproti loňské sezóně bude rozšířen počet přímých přenosů - v Severní Americe na 11 a ve zbytku světa na 10 – a předpokládá se, že bude vytvořen nový návštěvnostní rekord výrazně jdoucí za hranici milionu diváků za sezónu.

  Loňská sezóna byla také první sezónou, kdy se přímé přenosy začaly vysílat do České republiky. Žižkovské artové kino Aero bylo prvním kinosálem v zemích střední a východní Evropy, které na přenosech participovalo, a slavilo s přímými přenosy z Met nebývalé úspěchy. Drtivá většina přenosů byla v Aeru vyprodána týdny a měsíce dopředu, takže Aero před létem 2008 zopakovalo celou sezónu ještě jednou ze záznamu pod marketingovým označením Přidáváme!. Mimořádnou pozornost věnovala loňské sezóně i odborná operní kritika, která nešetřila superlativy. Ještě během první sezóny přenosů do ČR se začala přidávat i mimopražská kina. V sezóně 2008/09 budou přímé přenosy z Met k vidění v osmi dalších českých městech – Hradci Králové (kino Centrál), Karlových Varech (kino Panasonic), Zlíně (Velké kino), Brně (Mahenovo divadlo, Reduta), Plzni (Cinestar), Českých Budějovicích (kino Kotva), Žatci (Digitální kino) a Chotěboři (Městské muzeum). Jednání s kiny v dalších českých městech stále probíhají.

  Přenosy Metropolitan Opera: Live in HD kombinují špičkové operní umění s nejmodernějšími technologiemi. HD (High Definition) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1. Oko kamery se během přenosu dostane podstatně blíže k dění na jevišti než oko diváka, byť sedícího na těch nejlepších místech přímo v Metropolitní opeře. Diváci přenosů si tak v kinech mohou vychutnávat úžasné detailní záběry, které by v samotné Met nikdy neviděli. Výsledkem kombinace bezchybně zvládnutého filmového řemesla a výsostného interpretačního umění zpěváků, režisérů, dirigentů, hudebníků a dalších umělců Metropolitní opery pak je, jak napsala MF Dnes: “magické a vášnivé drama.

  podzim 2008 – jaro 2009

  Sobota 11.října 2008 / 18:45

  Richard Strauss / SALOME

  Karita Mattila (Salome), Ildikó Komlósi (Herodias), Kim Begley (Herodes), Joseph Kaiser (Narraboth), Juha Uusitalo (Jochanaan)

  Mikko Franck (dirigent), Jürgen Flimm (režie)

  Nastudováno v německém jazyce.

  Karita Mattila způsobila senzaci, když v roce 2004 v MET poprvé vystoupila v roli tajemné a smyslné Salome. Nyní zopakuje své mimořádné ztvárnění této výjimečné postavy operní literatury, včetně slavného a v jejím podání nezapomenutelného Tance sedmi závojů.

   

   

  Sobota 8.listopadu 2008 / 18:45

  John Adams / DOCTOR ATOMIC,

  nové nastudování

  Sasha Cooke (Kitty Oppenheimer), Meredith Arwady (Pasqualita), Gerald Finley (J.Robert Oppenheimer), Richard Paul Fink (Edward Teller), Eric Owens (General Lislie Groves) Alan Gilbert (dirigent), Penny Woolcock (režie)

  Nastudováno v anglickém jazyce.

  Současný americký skladatel John Adams zpracoval ve své opeře závažnou událost moderní historie - sestrojení atomové bomby. Opera měla světovou premiéru před třemi lety v San Francisku. Pro Penny Woolcockovou je režijní uchopení tohoto příběhu, který zásadně ovlivnil běh dějin, jejím debutem v MET. V titulní roli “otce atomové bomby J.Roberta Oppenheimera slaví mimořádné úspěchy kanadský barytonista Gerald Finley, jehož výkon na letošním Pražském jaru označila kritika za senzaci festivalu. Sám Finley k této roli řekl: "Když jsem nabídku dostal, byl jsem polichocen a současně mne to děsilo. Bylo těžké ztvárnit historickou osobnost v prostředí vývoje jaderných zbraní, zachytit i radost, s jakou lidé tehdy v oboru jaderné fyziky pracovali. Navíc téma je platné dodnes."

   

  Sobota 22.listopadu 2008 / 18:45

  Hector Berlioz / LA DAMNATION DE FAUST

  (Faustovo prokletí),

  nové nastudování

  Susan Graham (Marquerite), Marcello Giordani (Faust), John Relyea (Méphistophélès)

  James Levine (dirigent), Robert Lepage (režie)

  Nastudováno ve francouzském jazyce.

  Robert Lepage je jedním z nejnápaditějších divadelních režisérů dneška. Jeho originální tvůrčí přístup od základů otřásl dogmatem klasické divadelní režie. Především díky soustavnému využívání těch nejnovějších technologií překonává Lepage v každé své inscenaci existující hranice možného. Ve Faustovu prokletí uplatňuje svou vizi na Berliozově zhudebnění věčného sváru dobra a zla. V inscenaci vystupoupí Marcello Giordani v titulní roli, Susan Graham jako Markéta a John Relyea jako Mefistofeles. Jevištně vzácně realizované dílo (v MET naposledy premiérováno před 100 lety - v sezóně 1906/7) hudebně nastudoval James Levine.

   

   

  Sobota 20.prosince 2008 / 17:45

  Jules Massenet / THAÏS, ,

  nové nastudování

  Renée Fleming (Thaïs), Michale Schade (Nicias), Thomas Hampson (Athanaël)

  Jesús López-Cobos (dirigent), John Cox (režie)

  Nastudováno ve francouzském jazyce.

  Massenetovo smyslné dílo o pohanské egyptské kurtizáně Thaïs, která nakonec najde cestu ke křesťanství a věčnému životu za pomoci asketického mnicha Athanaëla, ožívá s hvězdným obsazením ústřední dvojice – fenomenální sopranistkou Renée Fleming a vynikajícím barytonistou Thomasem Hampsonem. Příběh vrcholí Athanaëlovým přiznáním, že přece jen podlehl dlouho potlačované fatální přitažlivosti k Thaïs , že posedlost jí byla vedena chtíčem a sám se zříká nebes. Opona za tímto dramatem padá po jeho zoufalém zvolání: "Pitié!" - "Slitování!".

   

  Sobota 10.ledna 2009 / 18:45

  Giacomo Puccini / LA RONDINE (Vlaštovka),

  nové nastudování

  Angela Gheorghiu (Magda), Lisette Oropesa (Lisette), Roberto Alagna (Ruggero), Marius Brenciu (Prunier), Samuel Ramey (Rambaldo)

  Marco Armiliato (dirigent), Nicolas Joël (režie)

  Nastudováno v italském jazyce.

  Charizmatická operní dvojice (i v soukromí), Angela Gheorghiu a Roberto Alagna, se tentokrát setká na jevišti, aby zhmotnila strhující milostný příběh jednoho z nejpopulárnějších operních skladatelů. Gheorghiu je zde ženou, která poznává opravdovou lásku, Alagna je oním mužem, který v ní vyvolá otázky o smyslu její falešně třpytivé existence. Zpěv Gheorghiu byl kritikou označen mj. jako měkký, kulatý, lahodný, neustále proměnlivý, že člověk má pocit, jako když zcela volně otáčí na hi-fi soupravě knoflíkem volume”. Vlaštovka se na operních jevištích neuvádí tak často jako jiné Pucciniho opery, zato každé její uvedení přináší publiku skvělý zážitek.

   

  Sobota 24.ledna 2009 / 18:45

   

  Christoph Willibald Gluck / ORFEO ED EURIDICE

  Danielle de Niese (Euridice), Heidi Grant Murphy/Ying Juany (Amor), Stephanie Blythe (Orfeo)

  James Levine (dirigent), Mark Morris (režie)

  Nastudováno v italském jazyce.

  Úspěšná inscenace režiséra Marka Morrise o lásce muže až za hrob, která i bohy přesvědčí o své pravdivosti, se vrací. Pěvec Orfeo se vypraví do podsvětí, aby tam své zemřelé ženě vyprosil další život. Kouzlem svého zpěvu se mu to podaří za podmínky, že se cestou zpět na svět po ní neohlédne, což však nedodrží. Ztrácí Euridiku podruhé a zdá se, že navždy… Morris je zde také autorem choreografie, kostýmy pochází z dílny módního návrháře Isaaca Mizrahiho. Ideálními představiteli ústředního páru jsou Stephanie Blythe jako Orfeo a Danielle de Niese jako Orfeova zbožňovaná žena Euridika. Za dirigentský pult stane mistr Levine.

   

  Sobota 7.února 2009 / 18:45

  Gaetano Donizetti / LUCIA DI LAMMERMOOR

  Anna Netrebko (Lucia), Rolando Villazón (Edgardo), Mariusz Kwiecien (Enrico), Ildar Abdrazakov (Raimondo)

  Marco Armillato (dirigent), Mary Zimmerman (režie)

  Nastudováno v italském jazyce.

  V titulní roli Donizettiho křehké hrdinky se po své Baby-pause” představí superdiva Anna Netrebko označená českou hudební kritikou za děvče jako lusk. Role Lucii je jedním z nejnáročnějších dramaticko-koloraturních sopránových partů operní literatury. Vedle širokých možností využití pěvecké virtuozity se zde představitelce otevírá skutečný herecký prostor. Ten Netrebko beze zbytku naplňuje. V roli Luciina milence Edgarda se představí jeden z nejrespektovanějších tenoristů současnosti Rolando Villazón. Jejího tyranského bratra Enrica zpívá barytonista Mariusz Kwiecien. Inscenace Mary Zimmermanové se na jevišti MET stala hitem záhy po své premiéře.

   

  Sobota 7.března 2009 / 18:45

   

  Giacomo Puccini / MADAMA BUTTERFLY

  Cristina Gallardo-Domâs (Cio-Cio-San), Maria Zifchak (Suzuki), Marcello Giordani (Pinkerton), Dwayne Croft (Sharpless)

  Patrick Summers (dirigent), Anthony Minghella (režie)

  Nastudováno v italském jazyce.

  Příběh z exotického prostředí, soustředěný na dramatický osud přitažlivé hrdinky, obestřené pikantním kouzlem nepoznaného. Inscenace nedávno zesnulého filmového a divadelního režiséra Anthonyho Minghelly otevírala v Metropolitní opeře sezónu 2006/2007. Téma “svedená a opuštěná je staré jako opera sama a v různých modifikacích se objevuje ve všech slohových obdobích, z nichž právě romantismus z něj vytvořil fenomén. Do hlavní role Čo Čo San se vrací skvělá sopranistka Cristina Gallardo-Domâs.

   

  Sobota 21.března 2009 / 17:45

  Vincenzo Bellini / LA SONNAMBULA (Náměsíčná), nové nastudování

  Natalie Dessay (Amina), Juan Diego Flórez (Elvino), Michele Pertusi (Rodolfo)

  Evelino Pidò (dirigent), Mary Zimmerman (režie)

  Nastudováno v italském jazyce.

  Oblíbená Belliniho lyrická belcantová opera “stojí a padá na představitelích titulní dvojice. V inscenaci Mary Zimmermanové se opět setkají neodolatelná Natalie Dessay a famózní Juan Diego Flórez, kteří byli v minulé sezóně partnery v Dceři pluku. Oba předvádí čítankové bel canto a oba jsou výbornými, oduševnělými a jevištně atraktivními herci”, hodnotí kritika. Dirigentskou taktovkou vládne Evelino Pidò.

   

  Sobota 9.května 2009 / 18:15

  Gioacchino Rossini / LA CENERENTOLA (Popelka)

  Elīna Garanča (Angelina), Lawrence Brownlee (Don Ramiro), Simone Alberghini (Dandini), Alessandro Corbelli (Don Magnifico), John Relyea (Alidoro)

  Maurizio Benini (dirigent), Cesare Lievi (režie)

  Nastudováno v italském jazyce.

  Ještě nevychladl její triumfální debut v MET v sezóně 2007/2008 - Rosina v Lazebníku sevillském - a uhrančivá severská kráska Elīna Garanča (která před rokem při svém recitálu v Praze nadchla i české publikum) vystoupí v dalším Rossinim. Tento koloraturní kouzelník zhudebnil známý Popelčin příběh v duchu italského bel canta. Popelčiným princem je Lawrence Brownlee. Skvěle se na jevišti doplňují barytonista Alessandro Corbelli a basbarytonista John Relyea.  Související články:
  METROPOLITNÍ OPERA V HD ROZLIŠENÍ 2018/2019 (08.09.2013)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na ÚNOR 2012 - 1/2 (05.01.2012)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na PROSINEC 2011 (02.11.2011)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na LISTOPAD 2011 (07.10.2011)
  Městské divadlo Žatec - program na ŘIJEN 2011 (08.09.2011)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na KVĚTEN 2011 (13.04.2011)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na DUBEN 2011 (15.03.2011)
  DIGITÁLNÍ KINO - BŘEZEN 2010 (07.02.2010)
  Digitální kino Žatec - ÚNOR 2010 (11.01.2010)
  Digitální kino Žatec - LEDEN 2010 (09.12.2009)
  Digitální kino Žatec - Prosinec 2009 (29.11.2009)
  Digitální kino Žatec - ŘIJEN 2009 (07.09.2009)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na KVĚTEN 2009 (27.04.2009)
  Přijďte si do kina pro DVD zdarma. (07.04.2009)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na DUBEN 2009 (23.03.2009)
  Druhá ukázka 3D projekce v Žatci. (04.03.2009)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na BŘEZEN 2009 (12.02.2009)
  Slavná opera „Lucia Di Lammermoor“ zazní v Žatci. (26.01.2009)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na ÚNOR 2009 (07.01.2009)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na Leden 2009 (08.12.2008)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na PROSINEC 2008 (26.11.2008)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na LISTOPAD 2008 (27.10.2008)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na ŘÍJEN 2008 (10.09.2008)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na KVĚTEN 2008 (19.04.2008)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na DUBEN 2008 (06.03.2008)
  Poslední přenos opery z New Yorku (26.02.2008)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na BŘEZEN 2008 (19.02.2008)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na ÚNOR 2008 (17.01.2008)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na LEDEN 2008 (17.12.2007)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na PROSINEC 2007 (26.11.2007)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na LISTOPAD 2007 (22.10.2007)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na ŘÍJEN 2007 (05.09.2007)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program Květen 2007 (23.04.2007)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - Kompletní program Duben 2007 (22.03.2007)
  Digitální kino je připraveno k spuštění - program Březen 2007 (16.02.2007)
  DIGITÁLNÍ KINO ..... již brzy v Žatci (03.01.2007)

  [Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5


  ( Celý článek | Autor: Karel Fiala | Informační e-mail  Vytisknout článek )

   
    Kontakt divadlo
  Městské divadlo
  Dvořákova 27
  43801 Žatec

  Tel: 415 710 519
  Ičo: 70201111

  Ředitel:
  Martin "Víťa" Veselý
  Zástupce:
  Hanka Zeleňáková

  Předprodej pokladna:
  PO-PA : 14-17 hod
  Nebo před filmovými projekcemi


    Naši partneři
  PhpRS


  Optimalizováno pro: IE/Opera/Mozilla Firefox - 1024x768      Úvodní stránka | Rubriky článků | Ke stažení | Program divadla