30. 05. 2020            
  Hlavní menu
Jsme na:


Úvodní stránka
Vaše dotazy
Ke stažení


Původní galerieKlikni pro zvětšení

Autoři článků
Přehled všech článků
TOP 15

  Rubriky článků
mínus Činohra (232)
mínus Digitální kino (116)
mínus Dočesná (285)
mínus Hudební scéna (66)
mínus Humor (38)
mínus Informace (123)
mínus Koncerty (256)
mínus Letní kino (53)
mínus Pohádky (21)
mínus Programy (131)
mínus Soutěže (12)
mínus Výstavy (3)
mínus Z tisku (7)

  www.docesna.cz

  Zveřejněné články
<<  Květen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

  Vyhledávání

HLEDEJ VE VŠECH ČLÁNCÍCH
TOHOTO WEBU

( zadej klíčové slovo )  Administrace

Vstup pro redaktoryStav počítadla od :
1.12.2001Optimalizováno pro:
Administrátor:

Ing. František Roubal
frankie@zateckecountry.cz

Постельное белье всем

  Info

 • Rozpočet


 •   Rezervace lístků do digitálního kina

  Klikni na i konu a rezervuj si lístky včas!!!

  téma * Žalmanových 70 jar. - koncert v divadle
  Vydáno dne 25. 04. 2016 (1117 přečtení)

  K letošním sedmdesátým narozeninám (narozen 20. 3. 1946) si Pavel Lohonka Žalman nadělil sérii koncertů, kterou zahájil velkým koncertem v Lucerně za účasti mnoha, nejen hudebních kamarádů a souputníků. Vychází mu i knížka vzpomínek a nová deska Cestující muž. Jeden z koncertů se uskuteční i v Městském divadle v Žatci a to 27. 4. od 19:00. Mimoto že Žalman sám knížky píše, Michal Huvar autor knížek o českých písničkářích o něm píše v knize Takový Žalman (Truvér naděje)..

   

  Pavel Lohonka Žalman: “Naprosto obdivuju pořadatele, kteří se rozhodli také pomáhat a dávají prostor folkové muzice. Lidé jako by zapomněli na tu tišší, léty prověřenou muziku. Prověřila ji spousta vynikajících muzikantů a autorů, a proto má právo, aby nezanikla a žila dál. Právě pořadatelé odvádí záslužnou, ale i osvětovou práci, protože v dnešní době, která je velice hektická, je potřeba neustále připomínat, že tu folková hudba je.”

  Psát písničky je prý jako vyřezávat ze dřeva něco hezkého a užitečného a u Žalmana to platí dvojnásob. Je totiž vyučeným truhlářem a řezbářem. Právě v učednických letech objevil kouzlo ježdění do přírody, spaní pod širákem a zpívání u ohňů. A jak mu občas bývalo smutno, jako chlapci od Budějic v daleké Plzni, vyrovnával se s tím v prvních hudebních pokusech. Nějak se stalo, že mu pak začali kamarádi říkat Žalman.

  Žalman napsal spousty písniček, z nichž mnohé už mají punc takřka lidových písní. Hrává i skutečné lidové písně většinou z rodných Jižních Čech. Už v roce 1969 spoluzaložili skupinu Minesengři, která zprvu hrávala americké lidové písně a později i české. S Minesengry zpopularizoval lidovku, Nezacházej slunce i svéráznou indiánskou ukolébavku Ho Ho Watanay. Současně hrával s různými jihočeskými uskupeními, např. s Nezmary. Prvním Žalmanovým hitem se stala písnička, “Ráno bylo stejný“ v podání Nezmarů. Vlastní Žalman a  Spol. založil až s Antonínem Hlaváčem a Pavlínou Jíšovou v roce 1982, když se v Minesengrech nenašel prostor pro jeho vlastní písně. Ty jsou totiž napohled nesrozumitelné, zadumané, obrazotvorné a poetické. To čeho se kolegové z Minesengrů báli, si publikum rychle osvojilo a oblíbilo a brzo je začalo zpívat s ním. Žalman se pro svou inspiraci neobracel jen do rodných jižních Čech, ale i za moře.
  Jako jeden z prvních folkařů zpíval a do češtiny převáděl Krise Kristofersona, Gordona Lightfoota či Boba Dylana. Žalmanův spol., procházel za roky své existence mnoha změnami, střídali se muzikanti a zpěvačky, občas na pár měsíců neexistoval, ale vždycky se nakonec někde objevil a hrálo se dál. A bylo co, protože Žalman se nikdy nespokojil s tím, že už toho napsal dost, pořád na něj přicházejí nálady, v nichž se mu dobře skládá. Kdo přijde do Městského divadla na Pavla Lohonku Žalmana a spol., nebude muset jen poslouchat, ale určitě si zazpívá, až dojde na známé písničky. S těmi by Žalman pohodlně vyplnil několik večerů a pořád by bylo co zpívat. O nic méně zajímavé nejsou ani ty novější, protože Žalman, to je značka folkové kvality. Těšte, přijďte si zazpívat
  a užít si to. Vzhledem k charakteru koncertu jistě vybere Žalman své nejsilnější písně.

  Jiří Navrátil

   

  http://www.zalman.cz/  [Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5


  ( Celý článek | Autor: Karel Fiala | Informační e-mail  Vytisknout článek )

   
    Kontakt divadlo
  Městské divadlo
  Dvořákova 27
  43801 Žatec

  Tel: 415 710 519
  Ičo: 70201111

  Ředitel:
  Martin "Víťa" Veselý
  Zástupce:
  Hanka Zeleňáková

  Předprodej pokladna:
  PO-PA : 14-17 hod
  Nebo před filmovými projekcemi


    Naši partneři
  PhpRS


  Optimalizováno pro: IE/Opera/Mozilla Firefox - 1024x768      Úvodní stránka | Rubriky článků | Ke stažení | Program divadla